PIRTĪŽAS


Drīz pēc radībām kurina pirti, sievietes un bērna īpašajai pirtiņai PIRTĪŽAI. PIRTĪŽAS ir pirmā rituālā pirts māmiņai un bērniņam (šodien piedalās arī tēti) un parasti to kūra astotā dienā pēc dzemdībām.

Nedēļu pēc dzemdēšanas turas piertīžas. Bātenes pavadīta, māte iet pirtī sevi un bērniņu nomazgāt (LTT 24065). 

Šodien pirti kurina pirtīžām apmēram 4-6 nedēļas pēc dzemdībām. Pirtiņu kurina mēreni siltu, lai māmiņai un bērniņam nav pa karstu. Parasti pirtīžu sāk ar bērna vanniņu. Īpaši pagatavota zāļu ūdens vaniņņa ar ierunātiem spēka vārdiem, labam bērna mūžiņam. Pēc vanniņas bērnam dzen sariņus. Sariņus dzen parasti no 6-12 nedēļām, bet var dzīt arī līdz 3/4 mēnešu vecumam, retāk līdz 6 mēnešiem. Par to, ka nepieciešams dzīt sariņus norāda mazuļa nemierīga gulēšana, knosīšanās, raudāšana naktīs. Izpērti sariņi stiprina bērniņa veselību , attīra ādiņu no sierveida ziedes paliekām, kas  izraisa kairinājumu un traucē mazuļa miedziņu.

Pēc mazuļa vannošanas un sariņu pēršanas, mazuli liek atpūsties tēta vai vecmammas, mammas, darudzenes, krustmātes, dūlas vadībā.

Pērtuvē dodas māmiņa mazgāties, pērties un atjaunoties. Pērtuvē izmanto siltas un aukstas ūdens kontrasta kompreses, lai veicinātu vielmaiņas procesus un atslābinātu sievietes ķermeni.

Pēcdzemdību rituāls sievietei ļauj atslābināties, atbrīvoties no saspringuma, atpūsties no ikdienas rūpēm par mazuli.

Savos vadītos  pirtīžu rituālos aicinu  piedalīties arī tētus. Šodien  dzemdībās piedalās arī tēvi un līdz ar to arī vieņiem svarīgi ir atjaunoties, atpūsties un atgūties. Tētis arī tiek aicināts pērtuvē baudīt pirts siltumu un kārtīgu pirts slotu pērienu.

No sirds būšu priecīga vadīt pirtīžu rituālu Jūsu ģimenei!

Pirtniece  Anda