Latvieskie pirts rituāli visai ģimenei          
Bauda ķermenim un atpūta prātam.          

LATVISKIE PIRTS RITUĀLI

      Senie latvieši jau senos laikos izmantoja pirti, lai uzturētu veselību. Es ar pateicību pieņemu šo seno pirts tradīciju, ko izmantoju pati un lutinu  savus ģimenes locekļus. Mums ir atstātas senas tradīcijas, kuras jāizzina no jauna, tās iemācoties, praktizējot un  piedāvājot  citiem apgūšanai vai baudīšanai. Tradīcijai  ir jābūt dzīvai, dzīvajam ir tieksme dzīvot cauri laiku laikiem. Mēs esam tie, kas var turēt tradīciju dzīvu un nodot to tālāk.  

Mans aicinājums ir piedāvāt citiem izbaudīt kārtīgu pirts rituālu, kas balstīts uz senu kultūras mantojumu. Cilvēki sen jau zināja, ka ir kārtīgi jāstrādā apstrādājot Zemi, lai tā dotu kārtīgu ražu, bet tik pat svarīgi bija rūpēties par savu fizisko ķermeni, dvēseli un garu. Lai turētos pie labas veselības, ļaudis kurināja pirti reizi nedēļā, kā arī īpašos dzīves notikumos, tādos kā radības, bēres vai kādam slimniekam bija slimība jādzen prom, jāmazgā sievieti pēc dzemdībām vai jāveikt pirtīžas pirms krustabām. Ne velti saka, ka pirts ir svēta vieta un to dēvēja par otro baznīcu.

Pirts uz cilvēka ķermeni iedarbojas relaksējoši, tiek trennēta termoregulācija, uzlabojas organisma aizsardzības spējas pret uzbrūkošajiem vīrusiem un baciļiem. Atslābinās nervu sistēma, smadzeņu aktivitāte samazinās, cilvēks kļūst mierīgs, atpūties un relaksēts, atjaunojas dabīgā saikne ar dabu. Pirts rituāla laikā cilvēks nonāk ciešā saskarsmē ar dabu. Pirts procedūru laikā tiek izmantoti dabiski augi, tējas, ēteriskas eļļas, kas uzsūc sevi slimo, neveselo, nevajadzīgo, lai cilvēka ķermenis attīrītos, gars atjaunotos  un būtu kā no jauna piedzimis.

Pirts pērtuvē cilvēks simboliski piedzīvo to sajūtu ko juta mātes klēpī - silts pirts gariņš, maigu pirts slotu pieskārieni, ķermeņa skalošana ar situ ūdeni - tas ir tāds baudījums, ko mēs nevaram ar vārdiem aprakstīt, bet karts zina un atceras pazīstamo sajūtu, ko reiz jau ir izjutis esot Mātes klēpī.

Pirts senajiem ļaudīm bija vieta kur piekopt tradīciju un veikt dažāda veida rituālus veselības un dzīves uzlabošanai. Pirts nav vieta, kurā tikai mazgājas - tā ir vieta relaksācijai, atpūtai, ķermeņa un prāta attīrīšanai, kā arī enerģijas un dzīves spēka uzturēšanai un vairošanai.

Piedāvāju doties brīnišķīgā pirts rituāla piedzīvojumā manā pavadībā!

Pirtniece Anda