Līgumdzemdības

Lai gan dzemdības ir fizioloģisks process, tomēr sievietēm tas ir gana sāpīgs. Visā dzemdību laikā sievietei ir svarīgi, lai dzemdību atbalsta persona ir blakus un sniedz emocionālu atbalstu un mierinājumu. Atbalsts un mierinājums  labvēlīgi ietekmē dzemdību gaitu. Pētījumos ir pierādīts, ka sievietes, kas saņēmušas papildu atbalstu dzemdībās ir emocionāli vieglāk dzemdību laikā, kā arī ir zemāki pēcdzemdību depresijas rādītāji.

Atbalsts dzemdībās ir ļoti būtisks, lai mazinātu bailes un stresu, kas sievietei var rasties dzemdību laikā. 

Dzemdības ik vienai sievietei ir spēcīgs pārdzīvojums, kas saistīts ar dažādām emocijām. Katra sieviete ir dažāda un katrai sievietei ir vajadzīga sava pieeja, lai sagatavotos dzemdībām un dzemdētu bērniņu, kā arī laicīgi domātu par savu atbalsta komandu, kas sniegs atbalstu, mierinājumu un stiprinājumu. Atbalsta personas var būt cilvēki, kuriem sieviete uztiсas - vīrs, māsa, draudzene, kā arī profesionālas atbalsta personas - līgumvecmāte vai dūla.

Līgumvecmāte ir tā, kas visu dzemdību laikā būs līdzās, vadīs un pieņems dzemdības, sarežģījumu gadījumā pieaicinās ārtsu. Visu dzemdību laiku sniegs atbalstu - izglītojot un izskaidrojot dzemdību gaitu, dzemdību vadīšanas plānu un veicamās darbības, kā arī atbildēs uz jautājumiem. Līgumvecmāte būs arī tā atbalsta persona, kas aicinās sievieti ieklausīties savās sajūtās, vēlmēs un prioritātēs, lai maksimāli ļautu sievietei justies komfortabli un droši. Izvēloties savu līgumvecmāti uz dzemdībām, sievietei ir iespēja jau prims dzemdībām satikt vecmāti, iepazīties un izrunāt svarīgākos dzemdību jautājumus, kā arī uzzināt sievietes vēlmes un vajadzības, kuras varētu rasties dzemdību laikā. Savas vecmātes iepazīšana pirms dzemdībām sievietei rada lielāku drošības sajūtu, psiholoģisku labklājību un uzticēšanos sev.

Es kā vecmāte piedāvāju līgumdzemdību vadīšanu Jūrmalas slimnīcas dzemdību nodaļā, kas ir trešā lielākā dzemdību iestāde Latvijā. Piedāvāju savu atbalstu: sievietei sākot no 37 grūtniecības nedēļas izglītojot par dzemdību priekšvēstnešiem, dzemdību kontrakcijām un pozām kā atvieglot dzemdību sāpes,  dzemdību laikā sastādot dzemdību plānu un dzemdību vadīšanu, kā arī divas stundas pēc dzemdības sniedzot atbalstu zīdīšanās uzsākšanā un kontakta veidošanu strap māmiņu un jaundzimušo, kā arī novērojot, lai pēcdzemdību periods noritētu bez sarežģījumiem. Manas vērtības ir cieņpilna komunikācija, abpusēja sadarbība, izglītošana un uz sadarbību vērsta dzemdību procesa vadīšana. 

Ja rodas jautājumi un vēlme uzzināt vairāk  ar mani var sazināties caur e-pastu: 

anda.ulpe@inbox.lv vai zvanot 29798015.

Priecāšos būt līdzās vienā no dzīves grūtākajiem un reizē skaistākajiem notikumiem, lai atbalstītu, iedrošinātu piedzīvot pēc iespējas drošākas un atbalstošas dzemdības.

© Sirsnībā vecmāte Anda


Dzemdības ir fizioloģisks proces, kas sastāv no trīs galvenajiem periodiem:

  • pirmajā perioda sākas vieglas (vājas un neregulāras) dzemdību kontrakcijas, kuru laikā sāk nolīdzināties un vērties dzemdes kakliņš, mis  periods ir viss garākais dzemdībās;
  • otrajā periodā dzemdes kakliņš ir atvēries līdz 10 cm un bērniņš sāk virzīties pa dzemdību ceļiem, šis periods ir krietni īsāks nekā pirmais periods un tas var ilgt no dažām minūtēm  līdz 2-3 stundām, atkarībā no tā kuras dzemdības un vai lietota epidurālā atsāpināšana;
  • trešais dzemdību ir placentas atdalīšanās un izstumšana no dzemdes, šis periods ir vissīsākais;